30/06/15 - 06:24          
ERİKÇE PARKINA KAYAK PİSTİ YAPACAĞIZ

   Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, Erikçe Parkı içine bir kayak pisti yapacaklarını söyledi.

 Haberin Devamı

   Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından yap, işlet, devret modeli ile yapımı gerçekleştirilen mekânlardan olan TOSCANA Cafe’de yapılan TV Ortak Yayın Platformu’nun canlı yayın konuğu olan Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, kentliler için sosyal mekan sağlama çalışmalarının devam ettiğini, Gaziantep’te son dönemde gerçekleştirilen projeler ve yapmayı planladıkları projeleri anlattı.
  
Ortak Yayın Platformu Moderatörü Levent Özkurt’un sorularını cevaplayan Başkan Güzelbey, insanların kayak için bundan sonra Bursa/Uludağ gibi yerlere gitmeyeceğini, Gaziantep’te Erikçe Parkı içine bir kayak pisti yapacaklarının müjdesini verdi.
  
Güzelbey “Gazianteplilerin vazgeçilmezi haline gelen Erikçe Park Ormana kayak pisti yaparak bir cazibe daha ekleyeceğiz. Bu tür mekânlara çok ihtiyaç var. Kentimize bir Şahinler parkı yapıldı, çok güzel oldu. Biz de Alleben Gölet’inde böyle güzel bir park yapacağız. İnsanlarımız gelip buralarda hoş vakitler geçirebilecekler. Artık öğrenciler sadece puanları tuttuğu için Gaziantep’e gelmek zorunda kalmayacaklar. Gaziantep’in güzel ve yaşanabilir bir kent olduğunu görüp bunun için gelecekler. Bunu kısmen de olsa başardık. Biz bunun için çalışıyoruz.” diye konuştu.
  
100. Yıl Parkı için proje çalışmalarının devem ettiğini aktaran Güzelbey, bu parkın içine 80 bin metre kare alanda Masal Parkı yaptıklarını anımsattı. 100. Yıl Parkı’nın Alleben Göleti’ne kadar uzandığını belirten Güzelbey, parkın tamamının bitirilmesi için 1 milyar lira finansmana ihtiyaç duyulduğunu, bunun da ilk etapta mümkün olmadığını söyledi. Güzelbey, 100. Yıl Parkı’nı bölüm bölüm yapmayı planladıklarını açıkladı.
  
DEVE TİCARETİNİ E-TİCARETE ÇEVİRİYORUZ
  
9–11 Kasım tarihleri arasında İpek yolu Tarih Kentler Birliği Belediye Başkanları toplantısının Gaziantep’te gerçekleşeceğini anımsatan Güzelbey, bu toplantı ile ipek yolu üzerinde bulunan ülkeleri ve şehirlerinin tarihini, kültürünü, ticaretini, sanayisini geliştirmek istediklerini dile getirdi.
  
Milattan Sonra (MS) 1 ile 7. yüz yıl arasında dünyanın doğusunda bulunan zengin ülkelerin batısına (yani Avrupa’ya) doğru bir ticaretin başladığını belirten Güzelbey, “Bu ticaret çerçevesinde Çin ve bölgesinden, ipek, ipek kumaşı, kıymetli taş ve baharatlar Türkiye üzerinden geçip Avrupa’ya taşınıyordu. Ne zaman ki gemi ticareti güçlendi işte o zaman bu ticaret bitti. Yani deve ile yapılan ticaret bitip yerine gemi ticareti başladı. Şimdi ise biz bunu e-ticaret olarak insanlara aktarmaya çalışıyoruz. Ülkemizin değerlerini ve sanayisini teknoloji ortamında Avrupa’ya taşımaya çalışıyoruz. Bunun toplantısını ise Türkiye’de Gaziantep olarak biz üstlendik.” şeklinde konuştu.
  
Son zamanlarda İpek yolu üzerindeki şehirlerin birbirleriyle daha fazla ilişkiler kurması, kültürel, sosyal ve ticari çalışmalar yapmaları için böylesi bir organizasyon gerçekleştirildiğini belirten Güzelbey, bu organizasyonların 7 yıldır yapıldığını söyledi. Türkiye’nin ve Gaziantep’in bu projeye 2 yıl önce dahil olduğunu anımsatan Güzelbey, geçen sene Çeçenistan’ın Grozni kentinde talip olduklarını ve bu sene burada yapılmasına karar verildiğini kaydetti. Şuana kadar 80 yabancı katılımcının akredite yaptırdığını hatırlatan Güzelbey, projenin ve Gaziantep’in daha iyi tanıtılması için herkesin buna destek vermesini istedi.
   2013’DE ALTYAPI ÇALIŞMASI YAPMAYACAĞIZ
  
Son dönemlerde GASKİ tarafından yürütülen alt yapı çalışmaları ile ilgili artan şikâyetleri de değerlendiren Güzelbey, “Biz bu çalışmaya başlamadan önce kentimizde 30 yıl önce yapılan bir kanalizasyon bomba gibi patladı. Allah’tan sabahın erken saatlerde oldu. Öğrencilerin okula gidiş saatinde olsaydı, bir facia yaşanabilirdi. Biz bunun üzerine ön germeli beton boruların hepsini değiştirme kararı aldık. Bu boruların bir kötü yanı da su kayıpları çok fazla oluyordu. Şöyle bir hesap yaptık ve bu boruları değiştirmek için harcadığımız parayı 1,5 yıllık su kaybını önleyerek elde ettiğimizi gördük. Gönül isterdi ki çalışmalar okulların açılma dönemine denk gelmeseydi. Ama yapılan proje de çok büyük bir proje. Ben aslında bir de şunu gördüm, kent aslında biraz da yoruldu.  Bir yandan doğalgaz, bir yandan tramvay, kanalizasyon, su derken kenti kazdık. Tabi bu bir çalışmanın sonucu ama vatandaşı da bu kadar yormamak lazım. Biz 2013 yılında artık altyapı ile ilgili bir çalışma yapmayacağız. Sadece acil çalışmalar ve tamiratları yapacağız, bunun dışında çalışma yapmayı düşünmüyoruz.” diye konuştu.

Haberle ilgili Diğer Resimler

Haberle ilgili Video
 Online Sayısı : 14
Bugün Ziyaret : 440
Toplam Ziyaret : 10960859