23/05/15 - 05:37          
BU KALDIRIMLAR ENGELLİ DOSTU

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Akıllı Kaldırımlar engellilerin yaşamlarını kolaylaştırıyor.

 Haberin Devamı

‘Engellilerin topluma katılmalarının önündeki en büyük engellerden biri de ulaşım ve fiziksel çevre sorunu’ olduğunu belirten Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Hasan Hüseyin Sülü, “Engelliler, içinde yaşadıkları fiziksel çevre, sahip oldukları fiziksel işlev bozuklukları ve yetersizliklerinin yol açtığı sınırlamalar yüzünden büyük sorunlar yaşamaktadırlar. Oysa kentleri içinde yaşayan tüm insanların aynı yeterliliğe sahip olmadıklarını göz önünde bulundurarak planlamak gerek.

Herkesin potansiyel birer engelli adayı olduğunu hatırlatan Hasan Hüseyin Sülü, “Bildiğimiz önemli bir şey var.  O da engellisine insanca bir yaşamı kuramayan bir topluluğun diğer başardıklarının hiç bir kıymeti yoktur. Kim bilir ne kadar çok engelli kardeşimiz, sırf kaldırımlar, araçlar, yollar uygun olmadığı için evlerinde bir odada yaşıyor ya da yaşamak zorunda kalıyor. Siz onları onlar da sizleri hiç göremiyor” dedi.

Sülü, “Yollar, kaldırımlar,  parklar, ulaşım araçları ve bunun gibi daha birçok fiziksel çevre unsuru, engellilerin topluma katılmasının önünde ciddi birer engel oluşturmaktadır. Böylece sahip olduğu engeli nedeniyle hareket yeteneği sınırlanmış insanların bu ve benzeri sebeplerle yaşadıkları sınırlama daha da artmaktadır. Bireylerin toplum dışına itilmesine neden olacak bu uygulamaların önüne geçilmesi için hükümetimiz son dönemde yasal uygulamalarda birçok değişiklikler yapmıştır.

Daha önce imar kanunu olmasına karşın 2005 yılında çıkan Özürlüler Kanunu ile yerel yönetimlere ve bütün kamu kurumlarına çok ciddi sorumluluk getirildi. Umuma açık hizmet veren her türlü yapılar, açık alanlar, binalar ve toplu ulaşım araçları 2005 yılından itibaren yedi yıl içinde özürlülerin ulaşılabilirliğine uygun duruma getirilmesi gerekmektedir. Özürlüler Kanunu’nda kamu kuruluşlarına gerekliliklerin yerine getirilmesi için tanıdığı bu süre Temmuz 2012’de doluyor” diye konuştu.

 

Fen İşleri Daire Başkanı Hasan Hüseyin Sülü, “Büyükşehir Belediyesi olarak biz de gerek yasal anlamda, gerekse insani sorumluluklarımız sebebiyle bu kapsamda: Fevzi Çakmak, Ali Fuat Cebesoy, Gazi Muhtar Paşa ve Atatürk Bulvarları ile Hürriyet, Ordu, Karagöz, İnönü, İstasyon, Kemal Köker, Kıbrıs Caddelerinden başlayarak, yaklaşık 50 Bin metre kare mevcut kaldırımda bundan önceki yanlış uygulamaları gidererek buraları özürlülerin kullanımına uygun hale dönüştürme çalışmalarına başladık. Çalışmayı Temmuz 2012 de bitirmeyi hedefliyoruz.

Ayrıca, Şahinbey ve Şehitkamil Bölgeleri kaldırım yapım çalışmaları kapsamında, Karataş, Şahintepe, Güney Kent, Yeditepe, Atatürk, Güvenevler, Osman Gazi Mahalleri ile Karataş Bölgesi Hafif Raylı Sistem Güzergahında 110 Bin metre kare kaldırım çalışmasını başlattık. Yapılan kaldırımları özürlülerin ulaşılabilirliğine uygun bir şekilde planladık” diye ifade etti.

Haberle ilgili Diğer Resimler

Haberle ilgili Video
 Online Sayısı : 10
Bugün Ziyaret : 268
Toplam Ziyaret : 10474620